Днес се замислих за уменията. На едни се учим по неволя, a други- усвояваме по собствено желание. Така установих, че между тези две категории някак попада умението да искаме и да получаваме помощ. В един етап от живота като че ли тази способност се оказва в противоречие с амбициите ни за „самодостатъчност” в превод- самостоятелност. Подсъзнателно решаваме, че нечия помощ ще ни попречи да утвърдим собствените позиции, възгледи, начини за домакинстване и всички така „важни” за нас неща. Научили сме се да вярваме, че в свят като нашия да поискаш помощ е равносилно на това да избереш „лесния” път, когато винаги можеш да изстискаш и последните си живителни сили и да „израснеш”. Все по-често се чувстваме „задължени”, а не „благодарни”, когато някой направи нещо за нас. Фрази като „помощ от публиката” или „помощ от приятел” се свързват единствено с телевизионни предавания, без да извикват в съзнанието ни асоциации с реални за нас събития или случки.
Тъжно е как днес искаме така упорито да избягаме от персонализирането- нищо не ни се иска да е „лично”- ще вземем пари на заем от банка, но не и от приятел, ще ровим из интернет пространството с часове, вместо да позвъним на някой, който би ни насочил към търсеното. Кога започнахме да се страхуваме, че връзките, било приятелски или роднински, ще се пречупят от „товара” на поисканата или дадената помощ независимо от нейния характер? И наистина ли всички сме се „опарили” или просто вярваме в градски легенди? Кога или по-скоро как „изчислихме”, че двете букви на „Аз”-а, са по-силни в значението си от 3-буквеното „Ние”, а „обединението” престана „да прави силата”?
И защо, по-дяволите, някой някога изобщо се е „пънал” да създава общества…, в които всеки да може да остане „сам със себе си” и „за себе си”?
П.С. Посвещава се на всички, чиято помощ съм поискала или получила против волята си.